انواع طرح های کناف: مدل های مختلف سقف کاذب کناف چه تفاوت هایی با هم دارند؟

حتما تا به حال در مورد سقف کاذب و کاربرد آن شنیده اید. سقف های کاذب با توجه به نوع و جنسشان در ساختمان سازی و طراحی دکوراسیون کاربرد دارند. در ادامه به سقف کاذب و ویژگی های آن می پردازیم.

طرح کنافطرح کناف

سقف کاذب

در حقیقت سقف کاذب یک پوشش است که روی سقف اصلی قرار می گیرد. سقف کاذب علاوه بر زیبایی، مزایای بسیاری دارد. به عنوان مثال: این سقف تمام سیم کشی ها و تاسیسات را مخفی می کند و مانند یک عایق حرارتی و صوتی نیز عمل می کند. امکان ایجاد نورپردازی های دکوراتیو روی سقف های کاذب وجود دارد.

انواع سقف کاذب

سقف های کاذب در انواع مختلفی ساخته می شوند که هر کدام دارای ویژگی های منحصر به خود می باشند. هر کدام از این سقف ها با توجه به جنس و ویژگی هایشان، مورد استفاده قرار می گیرند. در ادامه به بررسی انواع سقف کاذب می پردازیم.

سقف کاذب چوبی:

سقف کاذب چوبی دارای جذابیت و زیبایی خاصی می باشد. البته به دلیل استفاده از چوب، هزینه آن کمی بالا تر از سایر سقف های کاذب است.

سقف کاذب کناف:

سقف کناف از پر طرفدار ترین و رایج ترین انواع سقف کاذب می باشد. ای نوع سقف دارای ویژگی های بسیار نظیر: تعمیر و نگهداری آسان، قیمت مقرون به صرفه، وزن سبک و … است. سقف کاذب کناف در مدل های ساده و دکوراتیو طراحی و اجرا می شود.

سقف کاذب رابیس:

سقف کاذب رابیس در دو نوع برجسته و مسطح ساخته و ارائه می شود. میلگرد، نبشی و ورقه های مشبک گالوانیزه از اجزاء این سقف است. این نوع سقف دارای مزایای بسیاری است که از مهم ترین ویژگی های آن می توان به طرح پذیری متنوع، اجرای سریع، دسترسی راحت به مصالح اشاره داشت. در کنار مزایای آن، معایبی مانند: وزن بالا و مصرف زیاد گچ نیز وجود دارد.

سقف کاذب گریلیوم:

سقف کاذب گریلیوم از آلیاژ  یا آلومینیوم می باشد که امکان ترکیب آن با سقف های کاذب دیگر وجود دارد. سقف کاذب گریلیوم به صورت کلی از انواع سقف های تزئینی به حساب می آید.

سقف کاذب آکوستیک:

برای اجرای سقف کاذب آکوستیک، متریال مختلفی مانند: ورقه های فشرده، پارچه چین دار، پلاک های گچی و چوبی مورد استفاده قرار می گیرند. از ویژگی های اصلی این مدل سقف کاذب می توان به ضد حریق و ضد صدا بودن آن اشاره داشت.

مدل کناف

سقف کاذب شیشه ای:

همانطور که از اسم آن مشخص است، در این مدل سقف کاذب از شیشه های خاص و تزئینی استفاده می شود. از مزایای سقف کاذب شیشه ای می توان به زیبایی خاص، نظافت آسان، تنوع در طرح و رنگ، شفافیت اشاره داشت. وزن زیاد و هزینه نصب بالا از مهم ترین معایب این نوع سقف می باشند.

سقف کاذب آی گلس:

این مدل سقف از متداول ترین سقف های کاذب می باشد. سقف آی گلس تشکیل شده از تایل های اکریلیک شفاف بوده و مواد اولیه آن در ایران نیز تولید می شود. شفافیت آن به گونه ای است که نور را به راحتی از خود عبور داده و فضای جذابی را ایجاد می کند. از ویژگی های این سقف می توان به تنوع طرح و رنگ و وزن سبک پایین آن اشاره داشت.

سقف کاذب با پنل های از پیش ساخته گچی:

این نوع سقف کاذب با محیط زیست سازگار بوده و از مقاومت خوبی در برابر حرارت و زلزله دارد. طرح های مختلفی را می توانید روی این سقف ها پیاده سازی و اجرا کنید. امکان رنگ آمیزی آن نیز وجود دارد. نصب و اجرای این سقف با سرعت بالایی صورت می گیرد.

سقف کاذب ترکیبی:

این نوع سقف از پیاده سازی چندین مدل سقف کاذب به وجود می آید. برای اجرای سقف کاذب ترکیبی حتما باید زیرسازی های لازم صورت بگیرد. انتخاب طرح مناسب در این نوع سقف کاذب از اهمیت زیادی برخوردار است.

مدل کناف

سقف کاذب آلومینیومی:

اجرای این نوع سقف کاذب بدون هیچگونه بتونه کاری، با استفاده از تایل های آلومینیومی صورت می گیرد. تعمیر سقف کاذب آلومینیومی به راحتی صورت گرفته و امکان دسترسی به فضای پشت آن نیز وجود دارد. از انواع سقف های کاذب آلومینیومی می توان به سقف دامپا اشاره داشت که اجرای آن به راحتی صورت گرفته و طول عمر بالایی دارد.

سقف کاذب طلقی:

سقف کاذب طلقی دارای مزایای بسیاری نظیر: قابلیت عبور نور، هزینه مقرون به صرفه، سرعت بالای نصب و … دارد. به همین دلیل از پر کاربرد ترین و رایج ترین انواع سقف کاذب می باشد.

سقف کاذب مجازی:

برای نصب این نوع سقف نیاز به پروفیل های مخصوصی است که در زمان ساخت ساختمان به کار می روند. از جذاب ترین نمونه های این سقف می توان به سقف آسمان مجازی اشاره داشت.

مزایا و معایب استفاده از سقف کاذب

سقف کاذب دارای مزایای بسیاری می باشد. از ویژگی های مثبت آن ها می توان به قابلیت جا به جایی، هزینه پایین، قابلیت تعمیر و بازسازی، عایق صدا و گرما و سرما، بازسازی آسان، پوشش سیم کشی ها و لوله کشی ها، سبک وزن بودن و … اشاره داشت.

از معایب و ویژگی های منفی سقف کاذب می توان به کاهش ارتفاع، مقاومت و استحکام نسبتا پایین، گرد و غبار گرفتن، نیازمند مراقبت، عمر نسبتا پایین اشاره داشت.

منابع:

otag، پینترست، رادیس، نمناک