تعویض پلاک خودرو و هرآنچه باید در مورد آن بدانید

یکی از مهم ترین مراحل خرید فروش خودرو مرحله نقل و انتقال آن است.یکی از هدف ای تعویض پلاک، دسترسی سریع به هویت و نشانی مالک وسیله نقلیه است.

تعویض پلاک یکی از مهم ترین مراحل خرید و فروش خودرو است. افرادی که خودروخریداری می کنند می دانند که باید پلاک خودرو را استعلام کنند. ما در اینجا  به کمک همرامکانیک با چندین سال سابقه تخصصی در زمینه خرید و فروش خودرو مقاله ای درباره ی تعویض پلاک خودرو تهیه کرده ایم که در ادامه به آن می پردازیم. خب حالا ببینیم چه اقداماتی لازمه انجام تعویض پلاک خودرو موفق است.

دلیل و چگونگی استعلام پلاک خودرو ؟

هدف اصلی از استعلام پلاک خودرو اطمینان از صحت اطلاعات فروشنده است. استعلام پلاک، می‌توانید از طریق پیامک یا سایت‌ها اقدام کنید. اما این درگاه‌ها اطلاعات به‌روزی نداشته و ممکن است شما را به اشتباه بیندازند. بهترین و مطمئن‌ترین روش برای این کار مراجعه به دفاتر پلیس +10 است.

منظور از فک پلاک چیست؟

پس از اطمینان از سلامت خودرو، نوبت به تعویض پلاک خودرو می‌رسد که درواقع همان فک پلاک است. منظور از فک پلاک جدا کردن پلاک قدیمی خودرو نصب پلاک جدید آن است. پس بهتر است پیگیر تعویض پلاک توسط خریدار باشید تا مشکلات بعد ازآن گریبان شما را نگیرد.

چه زمانی برای استعلام پلاک خودرو مناسب است ؟

استعلام پلاک خودرو به عهده خریدار است،و زمان انجام این کار قبل از امضای قولنامه خودرو و پرداخت بیعانه است. و اگر وکالتی این کار را می کنید حتما قبل از وکالت نامه این کاررا انجام دهید. توجه داشته باشید که این کار بسیار مهم است چرا که در صورت بروز مشکل در هنگام تعویض پلاک این شما هستید که مسئول هستید.

چگونه پیگیری وضعیت پلاک را انجام دهیم ؟

 اگر شما خودروی خود را به صورت وکالتی فروخته اید با مراجعه به سایت پلیس راهور از وضعیت تعویض پلاک خودرو  خود مطلع شوید.

برای این کار پس از ورود به سایت پلیس راهور وارد قسمت وضعیت پلاک فک شده می‌شوید و کد ملی صاحب خودرو را به همراه کد امنیتی موجود وارد می‌کنید. درصورتی‌که تعویض پلاک به‌درستی انجام شده باشد، شماره پلاک خودروی فروخته‌شده در این قسمت نمایش داده می‌شود.

درصورتی‌که خریدار هنوز تعویض پلاک را انجام نداده بود، باید با مراجعه به دادگاه و ثبت درخواست فک پلاک تقاضای توقیف خودرو فک پلاک مورد نظر را ارائه دهید. در این صورت پلیس از تردد خودرویی با پلاک اعلام‌شده جلوگیری کرده و تا زمان فک پلاک و ثبت پلاک جدید آن را در پارکینگ نگه می‌دارد.

نحوه انجام فک پلاک چگونه است؟

بری تعویض یا فک پلاک خودرو باید به مراکز تعویض پلاک مراجعه کنید. در این مراکز با دریافت برگ نوبت و تحویل مدارک به باجه مربوط فرایند تعویض پلاک خودرو انجام می‌شود. در نهایت نیز پلاک قبلی از خودرو جداشده و به انبار تحویل داده می‌شود و پلاک جدیدی که به نام خریدار است جایگزین آن می‌شود. توجه کنید که حضور فروشنده برای این کار الزامی نبوده و شما می‌توانید با دریافت وکالت‌نامه از فروشنده خودتان همه کارها را انجام دهید. در زمان تعویض پلاک باید خلافی خودرو را صفر کنید و هزینه‌های دیگر را نیز از طریق کارت بانکی بپردازید. پس از تعویض پلاک خودرو نوبت به انتقال مالکیت خودرو می‌رسد که در ادامه توضیح می‌دهیم.

چگونه انتقال مالکیت خودرو چه باید کرد؟

توجه نداشتن به نکات کوچکی حقوقی در هنگام انتقال مالکیت خودرو ممکن است شما را در دام کلاه‌برداران انداخته و خسارت‌هایی به شما وارد کند. برای جلوگیری از وقوع این مشکلات در هنگام انتقال مالکیت خودرو به موارد زیر توجه کنید.

– بهتر است قولنامه خودرو را در حضور چند شاهد معتمد و با کمک یک کارشناس حقوقی و باتجربه بنویسید تا همه آنچه را که بعدا می‌تواند برای شما مشکل‌ساز شود تشخیص داده و جلوی ضرر را بگیرد.

– حتما توجه کنید که در قولنامه اولیه‌ای که میان شما و فروشنده نوشته می‌شود مشخصات کامل خریدار و فروشنده، مشخصات کامل خودرو شامل شماره شاسی، شماره موتور، ایرادهای فنی و کارشناسی و مشخصات ظاهری، قیمت توافق شده، نحوه پرداخت مبلغ خودرو، مدت‌زمان در نظر گرفته‌شده برای انتقال سند و دیگر موارد مشابه به‌طور دقیق و واضح ذکر شود.

– بهتر است توافقات انجام‌گرفته در مورد نحوه پرداخت خلافی، عوارض شهرداری و هزینه‌های انتقال سند نیز در قولنامه ذکر شود. به‌علاوه در روز تعویض پلاک خودرو مطمئن شوید که خلافی خودرو توسط فروشنده صفر می‌شود یا در صورت عدم حضور فروشنده قبلا این کار صورت گرفته است.

– به فروشندگان توصیه می‌کنیم که تا پیش از پایان مراحل تعویض پلاک سند مالکیت خودرو را به نام خریدار منتقل نکنند.

– به فروشندگان توصیه می‌کنیم تا حد امکان از دادن هرگونه وکالت به خریداران بپرهیزند و کلیه مراحل تعویض پلاک و انتقال مالکیت را شخصا پیگیری کنند تا در آینده مشکلی برایشان پیش نیاید.

– به خریداران توصیه می‌کنیم که مبلغی از قیمت خودرو را برای انجام کارهای مربوط به تعویض پلاک، پرداخت عوارض شهرداری و انتقال سند مالکیت پیش خود نگه‌دارند و درنهایت پس از انتقال سند مبلغ را به فروشنده بپردازند.

– پس از تعویض پلاک حتما برای انتقال سند مالکیت نیز اقدام کنید. زیرا از نظر مراجع قضایی مالک خودرو کسی است که سند خودرو به نامش باشد نه پلاک آن.

در آخر شما را دعوت می کنبم برای اطلاعات کامل و دقیق تر وارد مقاله تعویض پلاک همراه مکانیک شوید، و اطلاعات تکمیلی این فرآیند مهم را بخوانید.