هشت آپلود
هشت آپلود
هایما s7 و چری تیگو 7 کراس‌اوورهایی هستند که آن روی سکه خودروهای چینی را به خریداران ایرانی نشان داده‌اند. شرکت چری برای رقابت در بازارهای اروپایی به سروگوش خودروهای خود دستی کشیده و آن‌ها را با ظاهر جذاب‌تر و امکانات بیشتر روانه بازار کرد. مدیران خودرو نیز دست به کار شده و در سال 96 چری تیگو 7 را به بازار داخلی معرفی نمود. به دلیل استقبال زیاد از این خودرو عرضه آن همچنان ادامه داشته و هنوز هم مشتریان پروپاقرص خود را دارد. هایما s7 از سال 94 میهمان جاده‌های کشورمان است اما شکایات خریداران ایران‌خودرو را به جایگزینی آن با نسخه توربو واداشت. ظاهر جذاب‌تر و امکانات بیشتر برادر کوچک‌تر باعث شد که تولید هایما s7 اولیه در سال 97 متوقف شود. در این مقاله به مقایسه هایما s7 گمنام و چری تیگو 7 خوش‌نام می‌پردازیم تا ببینیم کدام‌یک طناب رقابت را به‌سوی خود خواهد کشید. خب حالا برویم و ببینیم مزایای تیگو 7 چیست؟ مزایای هایما S7 چطور؟

طراحی
بااینکه هایما s7 در ابتدای ورود یکه‌تاز عرصه کراس‌اوورهای چینی بود، ورود چری تیگو 7 خوش‌تیپ باعث شد که هایما s7 به خودرویی دمده تبدیل شود. وجود المان‌های اروپایی در طراحی تیگو 7 باعث می‌شود که این خودرو ازنظر ظاهری با خودروهای گران‌قیمت‌تر رقابت کند. خطوط برجسته و کشیده نمای کناری و جلویی این خودرو در کنار چراغ‌های چشم‌بادامی و جلوپنجره متناسب ظاهری متشخص و زیبا به تیگو 7 بخشیده است. برتری تیگو 7 در این زمینه باعث نمی‌شود که هایما s7 زشت به نظر بیاید. برای بسیاری از خریداران ساده‌پسند که به دنبال طراحی‌های شرقی هستند، هایما s7 خودرویی مناسب است. البته وجود برخی المان‌های اقتصادی نظیر مه‌شکن‌های دایره‌ای ظاهر آن را قدیمی جلوه می‌دهد.
در داخل کابین هر دو خودرو فضای کافی برای قرارگیری سرنشینان بزرگ‌سال فراهم شده است. ازنظر فضاسازی داخلی همه‌چیز با هم برابری می‌کند. امکانات موجود در داخل کابین کاملا در دسترس سرنشینان قرار می‌گیرد و صندلی‌های راحت می‌تواند تکیه‌گاه خوبی برای مسافرت‌های طولانی باشد. برخی المان‌های به‌روزتر و اسپرت‌تر به دلیل جوان‌تر بودن تیگو 7 در داخل این خودرو به چشم می‌خورد اما این موضوع نمی‌تواند جایگزین فضای داخلی کلاسیک و راحت هایما s7 شود.
مشخصات فنی
چری تیگو 7 خودرویی دیفرانسیل جلو است که از پیشرانه 1.5 لیتری توربوشارژ برای تامین نیروی موردنیاز خود استفاده می‌کند. این پیشرانه از یک گیربکس 6 دنده اتوماتیک دوکلاچه برای انتقال قدرت 147 اسب بخاری و گشتاور 210 نیوتن متری خود استفاده می‌کند. شما در پشت فرمان تیگو 7 می‌توانید رانندگی با سرعت 190 کیلومتر بر ساعت را تجربه کنید. همچنین تنها با داشتن 6.7 لیتر بنزین می‌توانید یک مسیر ترکیبی صد کیلومتری را با تیگو 7 طی کنید.
در سوی دیگر هایما S7 با یک پیشرانه دو لیتری تنفس طبیعی و قدرتی برابر 148 اسب بخار به میدان آمده است. این پیشرانه که می‌تواند گشتاوری برابر 180 نیوتن متر برای هایما S7 به وجود آورد، قدرت کافی هم برای یک شتاب‌گیری 13 ثانیه‌ای در اختیار آن قرار می‌دهد. گیربکس هایما S7 از نوع 5 دنده اتوماتیک است که قدرت پیشرانه را به چرخ‌های جلو منتقل می‌کند. همچنین این خودروی 1545 کیلوگرمی می‌تواند یک مسیر ترکیبی 100 کیلومتری را با مصرف 8.8 لیتر سوخت بپیماید.
امکانات رفاهی و ایمنی
هشت آپلود
هر دو خودرو برای تامین امنیت و رفاه سرنشینان خود از امکاناتی چون کروز کنترل، کنترل کشش و پایداری، سنسور عقب و فشار باد تایر، توزیع نیروی ترمز، ترمز ضد قفل و کمکی، دی‌لایت، فرمان برقی حساس به سرعت، 6 بلندگو، هندزفری، دوربین عقب، ورود و استارت بدون کلید، تهویه خودکار، گرم‌کن صندلی جلو و آینه‌های جانبی برقی تاشونده و مجهز به گرم‌کن بهره گرفته‌اند.
حتی باوجوداینکه هایما S7 تلاش کرده که فهرست خود را با امکاناتی مانند آینه وسط الکتروکرومیک، ایزوفیکس صندلی، صندلی 8 حالته برقی برای راننده، 4 کیسه هوا، نمایشگر 7 اینچی لمسی و فرمان 4 حالته تکمیل کند، باز هم تیگو 7 امکانات بیشتری را به خریداران خود عرضه کرده است. سقف پانوراما، خروجی 12 ولت، صندلی 6 حالته برقی با تنظیم مطابق گودی کمر برای راننده، تهویه دوگانه، 6 کیسه هوا، کمربند ایمنی پیش کشنده و محدودکننده، نمایشگر 9 اینچی لمسی، دوربین جلو، فرمان دوحالته، سنسور جلو و باران و کنترل ایستایی در سربالایی مثال‌هایی از امکانات رفاهی و ایمنی تیگو 7 هستند.
جمع‌بندی
هایما S7 که در ابتدا با پشتیبانی ایران‌خودرو توانست به موفقیت برسد، در ادامه مسیر به دلیل ارائه خدمات نامناسب از سوی این شرکت خودروسازی با شکست مواجه شد. کاربران در بخش کابین و امکانات نمره 67، در بخش طراحی ظاهری نمره 72، در بخش رانندگی و عملکرد فنی نمره 57 و در بخش کیفیت نمره 50 را از صد نمره به این خودرو داده‌اند. بااین‌حال می‌توان تیگو 7 را به دلیل فضای داخلی جادار، تعلیق نرم و امکانات رفاهی بیشتر پیروز این میدان دانست. این موضوع در نظرات کاربران هم با کسب نمره 70 برای کابین و امکانات، 75 برای طراحی، 70 برای عملکرد فنی و 65 برای کیفیت قابل‌درک است.