روفتاپ پکیج

روفتاپ پکیج را اکثر بشناسید

روفتاپ پکیج یا این که پکیج یونیت پشت بامی را می¬ توان دستگاهی مستقل و مهم راندمان انرژی بالا در در بین سیستم¬ های تهویه مطبوع (HVAC) معرفی نمود که ساختار آن ترکیبی از کندانسینگ یونیت (چیلر سوای اواپراتور و شیر انبساط) و هواسازی اساسی کویل سرمایش DX می باشد. چنانکه کلیه مؤلفه ¬ها و اجزای ضروری جهت ایجاد هوای مطبوع را در بر دارد.

 مبنا عمل روف تاپ پکیج، تأمین هوای خنک آیتم نیاز از طرز انتقال مبرد سرد تولیدی در کندانسینگ یونیت به کویل سرمایش DX (اواپرتور هوایی) در هواساز می باشداهمیت همین تفاوت که هر دو سیستم (کندانسینگ یونیت و هواساز) در قالب مجموعه ای واحد و مستقل تعریف می شوند. علت نامگذاری این دستگاه اساسی عنوان روفتاپ پکیج (پکیج یونیت پشت بامی)، همین است که همواره بر روی پشت بام ساختمان نصب می گردد که در صورت تحت مثال ای از جانمایی آن را مشاهده می کنید.

نمونه ای از کارگزاشتن روف تاپ پکیج در پشت بام. مبنای عمل روفتاپ پکیج جهت ساخت سرمایش سیکل تبرید تراکمی بخار می باشد. لذا، سیکل برودتی آن از چهار مؤلفه اساسی تشکیل شده است: 1. کمپرسور 2. کندانسور 3. شیر انبساط 4. اواپراتور هوایی

نحوه کارایی روفتاپ پکیج

در همین سیستم، بخار مبرد پس از حجمی یافتن در کمپرسور و افزایش توأمان فشار و دما، وارد کندانسور (غالباً هوایی) شده و سپس از خنک شدن تا دمای اشباع، حساس از دست دادن حرارت عمده چگالیده خواهد شد. مایع مبرد حاصل شده، راهی قسمت هواساز دستگاه شده و از شیر انبساط عبور می کندآنگاه بعد از افت فشار و کمتر دمای ایجادشده وارد کویل سرمایش DX میگردد. به این ترتیب اساسی عبور جریان هوا از روی کویل و خنک شدن آن، مبرد محل ورود بواسطه دریافت گرمای هوا تبخیر شده و پس از بازگشت به نصیب کندانسینگ یونیت دستگاه، مجدداً وارد کمپرسور می¬ شود.

کاربرد روفتاپ پکیج

همین دستگاه در نوع سیستم های تهویه مطبوع نتورک دار قرار داردیعنی هوای مطبوع اهمیت کانال در بخش های متفاوت توزیع می شود. در کل دو دسته سیستم کانال دار و بدون نتورک داریم که فن کویل ها در مدل فارغ از نتورک قرار می گیرندچنانچه طراح متناسب اهمیت نیازهای یک کاربری مختص ، سیستم کانال دار را طراحی نماید ، کاربرد دستگاه روفتاپ پکیج یک گزینه مضاعف مطلوب خواهد بود. از جمله مهمترین اماکنی که می بایست سیستم تهویه آنها به رخ شبکه دار طراحی شود عبارتند از :

 • سالن ها و سوله های ورزشی ، صنعتی و کارگاهی

 • سالن های همایش ، سینماها ، آمفی تئاترها

 • تالارهای عروسی

 • کتابخانه ها ، موزه ها

 • بخش های از بیمارستان

ویژگی های روفتاپ پکیج ها

 ۱به کار گیری از مجموعه موتورفن های EBM و زیلابگ مهم تراز صدا و مصرف انرژی قلیل در نصیب کندانسور و فن های Nicotra ایتالیایی در نصیب فن دمنده

 ۲قابلیت کارگزاری هیتر الکتریکی یا کویل بخار بجای کویل آبگرم برای فعالیت در موقعیت گرمایش

 ۳ . مجهز به کمپرسور اسکرال، اسکرو و پیستونی کمپانی های دارای جهانی Bitzer , Copeland , Danfoss در قسمت چیلر دستگاه

 ۴ . فیلتر آلومینیومی مقاوم و قابل شستشو اساسی قابلیت و امکان جذب بالا و نیز مجهز شدن به فیلترهای HEPA و اولپا در شکل نیاز یا این که خواهش مشتری

 ۵ . قابل اتصال به سیستم مدیر ساختمان BMS

 ۶ایجاد کندانسور هوا خنک اصلی لوله های مسی و فین های منحصربه‌فرد آلومینیومی و به حداکثر رساندن بازده آن مهم انجام تحلیل های سیالاتی و حرارتی مهندسی شده

 ۷ . طراحی قشنگ و تا حد قابلیت و امکان ناچیز حجم

اجزای دارای تشکیل دهنده

هر دستگاه روفتاپ پکیج متشکل از کلی قطعات و اجزای تشکیل دهنده است. مهمترین قطعات تشکیل‌دهنده این دستگاه شامل قطعاتی هست که سیکل‌تبرید تراکمی سرمایشی همین دستگاه را به وجود می‌آورد. در ادامه به معرفی مهمترین بخش های یک دستگاه روفتاپ پکیج می‌پردازیم:

کمپرسور:

غالبا یک یا این که دو عدد کمپرسور در یک دستگاه روفتاپ پکیج قرار دارد. به برهان تناسب ظرفیت برودتی و میزان حجم هوای خروجی، به طور معمول همین کمپرسورها از دسته کمپرسور اسکرال می باشند. سیکل تبرید در یک دستگاه پکیج پشت بامی، می تواند تک مدار یا این که دو مداره باشدجمع ظرفیت کمپرسورها که در واقع ظرفیت دستگاه روفتاپ هم می‌باشد، حدود 5 تا 70 بدن تبرید به رخ یکپارچه در یک دستگاه قرار داده می‌شود.

کندانسور:

 مثل دستگاه چیلر هواخنک در روفتاپ پکیج هم یک دستگاه کندانسور هوایی یا هواخنک وجود دارداین کندانسور که از لوله های مسی اهمیت فین های آلومینیومی بر روی آن به همراه تعدادی فن آکسیال تشکیل شده است، عملیات چگالش مبرد و تغییر تحول فاز آن از شرایط گاز به مایع را میسر می سازدولی از کندانسور آبی نیز می توان در ساخت روفتاپ پکیج ها استفاده کرد، البته به برهان بعدها و گنجایش تحت و همچنین نیاز به برج خنک کن برای کندانسور آبی همین فعالیت خیلی توجیه ندارد.

کویل DX :

همین کویل مثل دستگاه داکت اسپلیت در واقع کویلی میباشد که به جای آب در آن مبرد جریان داراست و هوا اساسی عبور از بر روی آن خنک شده و به سمت شبکه های خروجی ساماندهی می شود.

شیر انبساط:

در کلیه سیکل های تبرید یک عدد از اجزای چهارگانه به حساب می آید. شیر انبساط در روفتاپ پکیج می توان از نوع مکانیکی یا این که الکترونیکی باشدجور الکترونیکی آن ظریف تر و ولی گران خیس می باشد. فیلترها:

بسته به نوع کاربری فضایی که روفتاپ پکیج به جهت آن گزینش شده است، فیلترها می توانند متفاوت باشندبه عنوان مثال فیلتری که به جهت یک کاربری آزمایشگاهی آیتم به کار گیری قرار می گیرد مهم فیلتری که در یک کاربری سالن ورزشی آیتم به کار گیری قرار می گیرد، گوناگون است. در غایت فیلترها حیاتی تجزیه گرد و غبار و آلودگی هوا مانع از ورود آن ها به داخل گوشه و کنار می شوند. فیلترها باید اگرچه وقت یکبار تمیز شده و در رخ پایان عمرشان بده بستان گردند چراکه اثر گذاری مستقیم در کارایی کل دستگاه دارند

فن دمنده:

همین فن وظیفه انتقال هوا و به گردش درآوردن آن را به عهده داردگزینش این فن و موتور آن به پارامترهای زیادی وابسته استمعمولا نسبت های خاصی در بین ظرفیت سرمایشگنجایش کمپرسورها) و گنجایش هوادهیگنجایش فن دمنده) وجود داردهمچنین بسته به تعداد فیلترهای داخلی و طول مسیر و پیچ و خم نتورک فشار استاتیکی فن نیز متفاوت می باشدگونه همین دمنده ها به ادله حجم هوا و فشار استاتیک بالا به طور معمول سانتریفیوژ می باشد و جنس آن ها در عمده مواقع از جور گالوانیزه یا پلاستیک فشرده (ABS) تعیین می شود.

شما عزیزان به منظور کسب اطلاعات بیشتر در زمینه خرید تاسیسات ساختمانی می توانید همه روزه در ساعات اداری با مشاوران و متخصصان متبحر تاسیسات دات کام ارتباط بگیرید. ضمن این که برای اطلاع از قیمت روز محصولات و هزینه ی ارسال متناسب با مسافتتان، می توانید از کارشناسان مربوطه کمک بگیرید.