نحوه نگهداری از گیاه بابا آدم یا برگ فیلی

گیاه آپارتمانی تارو یا برگ فیلی با نام های آلوکازیا و بابا آدم هم شناخته می شود. گیاه تارو از خانواده شیپوریان است. این گیاهان با اینکه جز گیاهان گرمسیری و چندساله هستند، ولی در مناطق غیر گرمسیری در داخل آپارتمان به صورت یک ساله نیز رشد می کنند. گیاهان برگ فیلی بسیار سریع رشد می کنند. اگر قصد خرید برگ فیلی را دارید، در مورد شرایط نگهداری آن در خانه اطلاعاتی را به دست آورید.

معرفی و مشخصات ظاهری گیاه آپارتمانی تارو یا برگ فیلی

گیاهان جنس آلوکازیا می توانند در فضای بیرون و یا فضاهای داخلی رشد کنند. این گیاهان دارای برگ های بزرگ به شکل قلب هستند، که باعث شده این گیاهان به نام گیاهان برگ فیلی نیز مشهور شوند. این گیاهان اغلب به عنوان گیاهان آپارتمانی نگهداری می شوند، اما بهتر است که این گیاهان در ماه های گرم به خارج از منزل آورده شوند و حتی می توان آنها را به همراه گلدان در فضای بیرون خانه و داخل خاک کاشت، که منظره زیبایی در این حالت ایجاد می شود.

گیاه برگ فیلی در فصل پاییز اندام های هوایی خود را از دست می دهد. اما ریشه ها که حالت غده ای دارند می توان در جای خشک در داخل زمین تا زمان کاشت نگهداری کرد.

در مناطق گرمسیری طول گیاهان به 3 فوت و عرض آنها به 2 فوت می رسد، ولی در فضای آپارتمان و مناطق سرد اندازه آنها کوچک باقی می ماند، با این حال در این فضاها نیز جلب توجه می نمایند. گیاه برگ فیلی یا تارو بیشتر به خاطر برگ های قلبی شکل و بزرگ مورد پسند مردم می باشند. برگ های این گیاه زیبا سمی هستند و بهتر است گلدان برگ فیلی را دور از دسترس حیوانات خانگی قرار دهید.

گیاه آپارتمانی

فصل بهار یا اوایل تابستان بهترین زمان برای کاشت برگ فیلی است. برگ فیلی چون بومی باتلاق های مناطق گرمسیری است، آب زیاد را دوست دارد، به همین دلیل یک انتخاب خوب برای پرورش در مناطق مرطوب است که علاقمندان به گل و گیاه معمولا در یافتن گیاهان مناسب با این مناطق مشکل دارند. این گیاه از یک ریشه غده ای یا یک ساقه متورم و سخت مانند رشد خود را شروع می کند. حال در صورت مطلوب بودن شرایط خانه یا محل نگهداری اقدام به خرید گیاه آپارتمانی از سایت زوم ارز کنید.

نحوه نگهداری از گیاه آپارتمانی تارو یا برگ فیلی

آبیاری: گیاه آپارتمانی تارو یا برگ فیلی گیاهی آبدوست است و باید در روزهای گرم سال 2-3 بار در طول هفته آبیاری کنید. خاک گلدان باید همیشه مرطوب باشد. منظور از مرطوب بودن این نیست که حالت غرقابی ایجاد کنید و ریشه های گیاه به خاطر عدم دسترسی به اکسیژن کافی برای تنفس به بیماری پوسیدگی مبتلا شوند. همچنین گیاه تارو در فصل زمستان به آبیاری کمتری نیاز خواهد داشت.

نور: این گیاه برای رشد بهتر و داشتن برگ های بزرگ به تابش نور روشن و غیر مستقیم خورشید نیاز دارد. گیاه در صورت عدم دسترسی به نور کافی رنگ خود را از دست خواهد داد. حتی این گیاه در برابر تابش متوسط نور برگ های شادابی را تولید نخواهد کرد. لذا بهترین رشد و عملکرد را در ور روشن می تواند داشته باشد.

دما: بهترین بازه دمایی برای رشد برگ فیلی 18-24 درجه سانتی گراد است. در صورتی که دمای محیط به کمتر از 15 درجه سانتی گراد کاهش یابد، احتمال پژمردگی برگ ها و دمبرگ ها افزایش می یابد. اگر دمای محیط به 7 درجه سانتی گراد برسد، تمام قسمت های هوایی آسیب دیده و از بین می روند و تنها قسمت های زیر زمینی بدون صدمه باقی خواهند ماند. ریشه ها نیز در کاهش دما به کمتر از 7 می توانند سلامتی خود را از دست بدهند. گلدان برگ فیلی را در کنار وسایل سرمایشی و گرمایشی قرار ندهید. زیرا با تولید هوای خشک به گیاه آسیب می رسانند.

خاک و کوددهی: خاک مورد استفاده برای گیاه برگ فیلی باید سبک باشد. خاک های سنگین مانند رس برای کاشت این گیاه اصلا توصیه نمی شوند. گلدان گیاه را با مخلوطی از خاکبرگ، پیت ماس و پرولایت پر نمایید. با افزایش سن گیاه و رشد زیاد آن، نیاز به مواد غذایی بیشتر هم افزایش می یابد. کود گیاهان آپارتمانی را در فصل های بهار و تابستان در اختیار گیاه قرار دهید. در زمستان که گیاه رشدی ندارد و به حالت کمون رفته است نیازی به کود هم ندارد.

تکثیر: تقسیم ریزوم و بوته مادری روش هایی هستند که به کمک آن می توانید گیاه آپارتمانی تارو یا برگ فیلی را تکثیر کنید.

گیاه آپارتمانی

گلدان: گلدان برگ فیلی یا تارو را تا زمانی که ریشه های آن متراکم نشده اند می توانید تعویض نکنید. بسته به میزان رشد گیاه ممکن است تا چند سال نیاز به جابجایی گلدان نباشد. در فصل بهار که گیاه وارد دوره رشد می شود بهترین زمان برای تعویض گلدان و استفاده از خاک جدید خواهد بود.

 

 

آفات و بیماری های گیاه آپارتمانی تارو یا برگ فیلی

قهوه ای رنگ شدن برگ ها: هوای گرم و خشک باعث قهوه ای و شکننده شدن برگ های گیاه آپارتمانی تارو یا برگ فیلی می شود. باید گلدان گیاه را به محیط خنک تری انتقال دهید. برگ های خشک شده را از گیاه جدا کنید. با غبار پاشی رطوبت لازم برای رشد گیاه را نیز تامین نمایید. اگر در قسمت نوک برگ ها لکه های قهوه ای مشاهده کردید، نشان می دهد که گیاه دچار تنش کم آبی شده است و باید سریع آبیاری کنید.

کوچک ماندن برگ ها: یکی از علت های کوچک ماندن برگ ها کمبود مواد غذایی است که باید با کود گیاه را تغذیه نمایید. همچنین باید به مرطوب بودن محیط اهمیت بدهید. هر چه رطوبت محیط بیشتر باشد، برگ ها پهن تر خواهند شد. در مقابل هر چه رطوبت کمتر باشد برگ ها ریز و کوچک خواهند ماند. لذا نباید غبار پاشی گیاه را فراموش کنید.

سفیدک قارچی: در اثر آبیاری بیش از اندازه و مکرر در قسمت ساقه های زیرزمینی سفیدک های قارچی قابل مشاهده خواهند بود. باید اجازه دهید خاک گلدان به طور کامل خشک شود و بعد آبیاری را شروع کنید. همچنین از زهکش بودن خاک اطمینان پیدا کنید.