نکات مورد توجه در طراحی ویلا

در این مقاله، در خصوص طراحی ویلا و نکاتی کلیدی در زمینه طراحی ویلا اطلاعاتی را ارائه می دهیم.

مقدمه

ویلاها ساختمان هایی هستند که از چهار سمت خود امتداد دارند و در جهت های مختلف با ساختمان های دیگر محصور نشده اند. به  علاوه، زیبایی نما در تعریف ویلا اهمیت خاصی می یابد. عموما سازندگان ویلا، ویلاها را در حومه ی شهرها و در منطقه های خوش آب و هوا  می سازند که البته در اکثر موارد، کاربرد ویلاها تفریحی است. با وجود این، ساخت ویلاها  تنها به چنین منطقه هایی محدود نمی شود. به طوری که حتی برخی از ویلاها بنا برخواست کارفرما  در منطقه های غیر تفریحی و یا در میان شهر احداث می شوند.

نو آوری و زیبایی در طراحی ویلا اهمیت به سزایی دارد. عموما طرح هایی که داری نو آوری  و زیبایی بیشتری هستند،  برای طراحی ویلا به کار می روند و دلیل آن این است که نقشه ی ویلا برعکس نقشه ی خانه هایی که در مناطق شهری ساخته  می شوند، دارای انعطاف پذیری  بیشتری است.  به گونه ای که طراح می تواند در هنگام طراحی  آن  نوآوری بیشتری در نقشه ایجاد کند.
به این صورت در نقشه ها و طرح هایی که در ویلا سازی به کار می روند، ارزش هنری، چشم نواز بودن،  انطباق با سلیقه ی افراد و دقت بالا  فاکتورهای مهمی هستند.

طراحی ای که برای ویلا انجام می شود باید جذاب، جالب توجه و قابل تطبیق با نیازها و سلایق مشتری باشد و همچنین باید پاسخگویی کلیه ی توقعات افراد از جمله متفاوت بودن، با پرستیژ بودن، جذاب بودن، کارا بودن، ارزش افزوده برای سرمایه شما، قوی و مستحکم بودن باشد و توقعاتی که کارفرما از احداث ویلا دارد را برطرف نماید.

در نتیجه هنر معماری می بایست در این پروژه ی   کوچک به نمایش گذاشته شود.
در این راستا ضروری است که در طراحی ویلا؛ علایق و سلایق،  خواسته ها و هدف ها، مقدار بودجه بندی و مکان احداث پروژه را به صورت صحیح بررسی کنیم، با آن ها آشنا شویم و همچنین می بایست آن ها را با بنیان های دانش معماری تطبیق دهیم.
به علاوه  می بایست با بن بست ها و مسائلی که در مسیر طراحی بر سر راهمان قرار می گیرند را بشناسیم و راهکارهای متناسب و متفاوتی  برایشان به کار گیریم.

 

 

آن چه در این مقاله مورد بررسی قرار می گیرد:

  نکته های مهم در طراحی ویلا

  تاثیر میزان بودجه

  توجه به دیدگاه کارفرما

  هماهنگ بودن نقشه با اهداف کارفرما

  اسناد مورد نیاز برای طراحی ویلا

  چشم انداز ویلا

  مدیریت زمان

  نقش طراحی خوب

  انتخاب مصالح

  منطقه جغرافیایی ویلا

  کاهش هزینه های بازسازی

https://baamarc.com/fa