هارد های سرور برند اچ پی

یک هارد در تمام سیستم‌های کامپیوتر، سرور و ذخیره‌سازها “ذخیره سازی دائم اطلاعات” است. اما موضوع به همینجا ختم نمی‌شود. هاردها در تکنولوژی، ابعاد، ظرفیت‌ها و سرعت‌های گوناگون ساخت شده و استفاده می‌شوند پردازش و ذخیره سازی اطلاعات بصورت انبوه امروزه در دریافت و کارهای بزرگ به یک لازم تبدیل شده است. معمولاً این دریافت و کارها برای ذخیره سازی و امنیت این حجم از اطلاعات از یک یا چندین سرور یا ذخیره‌ساز استفاده می‌کنند. اگرچه ممکن هست تفاوت‌هایی میان هاردهای مورد استفاده در این سرورها و ذخیره‌سازها وجود داشته باشد اما در نهایت امنیت و سرعت جابجایی اطلاعات کاربرهای مقصود اصلی است. در این مطلب سعی می‌کنیم نکات اصلی خرید هارد سرور را توضیح اطلاعات تا موقع تصمیم‌گیری، بهترین برگزیده را داشته باشید. چه تفاوتی بین هاردهای مورد استفاده در سرور و کامپیوترهای معمولی وجود دارد؟

600GB 6G SAS 10K

مسئولیت یک هارد در تمام سیستم‌های کامپیوتر، سرور و ذخیره‌سازها “ذخیره سازی دائم اطلاعات” است. اما موضوع به همینجا ختم نمی‌شود. هاردها در تکنولوژی، ابعاد، ظرفیت‌ها و سرعت‌های گوناگون ساخت شده و استفاده می‌شوند. در هنگام نگارش این متن، هاردهای SSD NVME به شدت در بازار پرطرفدار شده و در اکثر لپتاپ‌های شخصی و حتی سرورها به دلیل سرعت بالای خواندن و نوشتن، در نظر گرفته می‌شوند. اما در پاسخ به پرسش بالا باید گفت “هاردهای سرور باید توانایی خواندن و نوشتن اطلاعات را بصورت دائم و 24 ساعته داشته باشند و عمر سودمند بیشتری نسبت به هاردهای معمولی داشته باشند”. عموماً در بازار نیز به هاردهای سرور ، هارد اقتصادی یا ENTERPRISE HARDDISK می‌گویند. شاید اگر با دشوار افزار دستگاه خود درگیر شده باشید و به خرید و فروش آن مشغول شده باشید، هاردهای PC را به دو بخش HDD و SSD تقسیم کرده باشید و براساس ظرفیت، هارد را معرفی یا حتی خریده باشید. اما چیزی در مورد LFF یا SFF نشنیده باشید! یا حتی10K و 15K ! البته این اصطلاحات در وقت خرید هارد سرور زیادتر شنیده می‌شوند. برای پاسخ کاملتر به پرسش این بخش موضوعات زیر را مطالعه کنید: دسته‌بندی هارد سرور براساس تکنولوژی در این قسمت بیشمار به بررسی موضوع نمی‌پردازیم چرا که مطالب کاملی در این مورد بصورت پارسی و انگلیسی وجود دارد. اما در کل هدف از نوع فناوری همان ساختار فیزیکی هارد هست که به دو نوع HDD و SSD تقسیم می‌شود. هاردهای HDD با فناوری دیسک چرخان و هد خواننده شغل می‌کنند و SSD ها فاقد دیسک بوده و درحقيقت فضای ذخیره‌سازی آن ها در مدارها قرار دارند. SSD ها بخاطر عدم وجود دیسک، در مقابل آسیب پذیری ضربات فیزیکی مقاومتر عمل می‌کنند. آپشن خیلی مهمتر SSD ها سرعت خواندن و نوشتن بالاتر آن ها است. در واقع همین آپشن سرعت بالا، آن ها را خیلی پرطرفدار کرده است. هارد سرور SSD نیز دارای پسوند Enterprise است. تفاوت آنهم در نوع ساخت و طول عمر آنهاست. اگر بخواهیم در این قسمت خیلی ریز شویم باید وارد مباحث دشوار افزاری شویم که در حوصله نوشتار نمی‌گنجد. خرید هارد سرور دسته‌بندی هارد سرور براساس سایز در رایانه و سرورها دو نوع سایز هارد بصورت استاندارد معرفی شده‌اند. 

هارد سرور های HP

LFF و SFF LFF مخفف Large Form Factor به معنی فرم سایز بزرگ هست که تمام هاردهای 3.5 اینچی را شامل می‌شود. SFF نیز مخفف کلمات Small Form Factor بوده که به معنی فرم سایز کوچک است. این هاردها با نام هاردهای 2.5 اینچی نیز شناخته می‌شوند. این دو حالت سایز استاندارد هستند که هم در سرورها و هم در کامپیوترها استفاده می‌شوند ولی ابعاد دیگری نیز وجود دارند که در این دو استاندارد جایی ندارند. برای مثال می‌توان به حافظه‌هایM2 NVMe یا حافظه‌های قابل نصب روی اسلات PCIe اشاره کرد که زیادتر شبیه بُرد هستند تا هارددیسک و البته SSD هم هستند. انواع اتصال هاردها به سرور اگر از نوع اتصال هاردهای اکسترنال بگذریم که عموماً USB هستند، هاردهای اینترنال یا داخلی، بصورت استاندارد به سه چهره به سرور وصل می‌شوند: SAS ، SATA و PCIe اتصال نوع SAS بیشترین استفاده را برای هاردهای نوع SFF داشته و معمول‌ترین نوع اتصال در سرورها هستند که سرعتهای 10K و 15K را حمایت می‌کند.

 

اتصال SATA هزینه اولیه کمتری نسبت به SAS داشته و عموماً برای هاردهای سایز بزرگ استفاده می‌شوند و البته سرعت کمتری نسبت به نسل آخر SAS دارد. اخیراً اتصالات نوع PCIe نیز باب شده‌اند که البته نوین هستند. هاردهای نوع SSD NVMe روی این نوع اتصال نصب می‌شوند. اعداد نوشته شده روی هارد چه هستند؟ اگر از ظرفیت‌ها صحبت شود، مسئله‌ی پیچیده‌ای نیست! از 128 گیگ تا 8 ترابایت یا حتی بیشتر! نیازی به توضیح نیست. اما اعدادی مانند 6G یا 12G به چه معناست؟ یا 10K و 15K؟ توضیح می‌دهیم: مقیاس سرعت انتقال داده‌ها در هارد ها با Gb/s یا G نمایش اطلاعات می‌شود که به معنی Gigabit per second است. هرچند نمی‌توان این سرعت را به چهره دقیق اندازه‌گیری کرد ولی ‌می‌توان بصورت تخمینی سرعت انتقال اطلاعات در یک هارد را اندازه گرفت که بر این قرار است: • 3G : 1200MB/s • 6G : 2400MB/s • 12G : 4800MB/s سرعت دور چرخش هاردهای دیسکی نیز با مقیاس rpm یا دور در دقیقه اندازه گیری می‌شود. 10K یا 15K نیز به معنی 10000 و 15000 دور در دقیقه است. قاعدتاً سرعت گردش هرچقدر بالاتر باشد، سرعت خواندن و نوشتن نیز بالاتر می‌رود. خرید هارد سرور اچ پی  جمع‌بندی با اطلاعات ارائه شده در این نوشتار شما با خواندن فنی روی یک هارد خواهید توانست سرعت گردش اطلاعات در آن را درک کنید. برای مثال هارد سرور HP 300GB SAS 12G 15K یعنی هاردی که ظرفیت 300 گیگابایتی دارد، اتصال آن SAS است، 4800 مگابایت بر ثانیه سرعت خواندن و نوشتن اطلاعات داشته و با سرعت 15 هزار دور بر دقیقه گردش دیسک را انجام می‌دهد. با این حال شاید همچنان ندانید که بهترین گزینه خرید هارد سرور برای شما چیست؟ ما به شما کمپانی افرا فناوری ایکاد را معرفیب می‌کنیم که عامل فروش سرور HP و قطعات آن در ایران است. برای دریافت اطلاعات بیشتر به وبسایت afrasrv.ir مراجعه فرمایید.